Ubezpieczenia komunikacyjne

Przysłowie mówi – „Ubezpieczenie nigdy nie kosztuje drogo po szkodzie”
Porównuj i oszczędzaj
DO POBRANIA

Drogi Kierowco, pragniemy Ci przekazać kilka ważnych spraw, na które warto zwrócić szczególną uwagę przy zawieraniu prostego z pozoru ubezpieczenia komunikacyjnego, a których pominięcie może skutkować przykrymi skutkami finansowymi oraz w konsekwencji Twoim złym stanem ducha i portfela.

Zakup ubezpieczenia komunikacyjnego jest sprawą bardziej złożoną niż by Ci się wydawało. Większość z nas kupuje ubezpieczenie samochodu tak jak ubezpieczenie OC - w mniej lub bardziej przypadkowy sposób, kierując się głównie ceną lub przyzwyczajeniem. Niestety często bywa tak, że za niską ceną kryją się wąskie zakresy i niekorzystne zapisy, o których dowiadujemy się dopiero w sytuacji szkody (np. odmowa wypłaty odszkodowania lub niskie odszkodowanie ze strony Towarzystwa Ubezpieczeniowego), a które to zapisy nie zostały wytłumaczone w momencie podpisywania polisy. Natomiast przyzwyczajenie do tego samego Ubezpieczyciela lub Agenta wyłącznego może skutkować mniejszą ilością pięniedzy w portfelu.

Jakże często nachodzi nas refleksja: ” … A ja myślałem, że mam to ubezpieczone…

Aby uchronić Cię przed tego typu sytuacjami stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie MiniPoradnik, który sygnalizuje na co szczególnie należy zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy ubezpieczenia komunikacyjnego. Poradnik nie wyczerpuje oczywiście wszystkich kwestii i aby zawrzeć ubezpieczenie w możliwie najbardziej korzystny dla siebie sposób, wysoce wskazany jest kontakt z naszym doradcą ubezpieczeniowym.

Serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszych usług.

PRZYKŁAD KALKULACJI:

W ostatnim okresie wyliczone przez nas najtańsze ubezpieczenie OC wyniosło 172 zł/rok!!!

Dotyczyło ono bezszkodowej Klientki i pojazdu marki Daewoo Tico.

Obecna oferta ubezpieczeń komunikacyjnych na rynku jest niezwykle bogata i zróżnicowana. Ich cena zależy od Ubezpieczyciela oraz od takich czynników jak:

 • dotychczasowej historii ubezpieczeniowej właściciela i współwłaścicieli oraz użytkowników pojazdu, -okresu posiadania prawa jazdy,
 • parametrów technicznych pojazdu,
 • wieku użytkownika
 • przebiegu pojazdu,
 • miejsca parkowania pojazdu w nocy,
 • zawodu wykonywanego przez właściciela,
 • i wielu innych czynników , które różnią się w zależności od Ubezpieczyciela

Drogi Kierowco, gdy kupujesz dodatkowo ubezpieczenie AC …
Musisz uważać na wiele parametrów, które są zawarte w takim ubezpieczeniu. Tutaj poza ceną polisy bardzo ważny jest też jej zakres. Żeby zobaczyć jak wielkie różnice mogą występować w dwóch niewiele różniących się ceną polisach proponujemy zapoznać się z przykładem ubezpieczenia autocasco w wariancie kosztorysowym.

Wartość pojazdu 14 300 zł
Nastąpiła szkoda - koszt części do wymiany to 2 000 zł
CENA POLISY AC/ROK WYSOKOŚĆ WYPŁACONEGO ODSZKODOWANIA
POLISA NR 1 1100 zł 300 zł
POLISA NR 2 1204 zł 1714 zł
Szokujące , prawda? Różnica w cenie polis to zaledwie 104 zł, natomiast różnica w wypłacie odszkodowania to aż 1414 zł !

Powyższy przykład może być przestrogą dla tych, którzy kupują skomplikowane ubezpieczenia AC kierując się tylko ceną. Podobne ryzyko dotyczy zakupu przez internet gdzie trudno samodzielnie wychwycić wszystkie niuanse ubezpieczenia.

Reasumując, jeżeli chcemy dokonać właściwego wyboru polisy i zminimalizować ryzyko nietrafionego zakupu powinniśmy udać się do prawdziwego i zaufanego specjalisty od ubezpieczeń , który będzie umiał przygotować dla nas właściwą ofertę.

STATYSTYKI:

W Polsce w roku 2012r. Policja wszczęła około 15,5 tysiąca postępowań przygotowawczych w sprawach kradzieży samochodów. Wartość skradzionych samochodów według deklaracji pokrzywdzonych wyniosła 521,8 mln zł. Liczby te nie zmieniły się w roku 2013. Roczna liczba kradzionych samochodów od roku 2008 ustabilizowała się na poziomie około 16 tysięcy. Oznacza to, że w ciągu godziny kradzione są w Polsce dwa samochody. Natomiast wykrywalność szacuje się na około 23%. To oznacza, że istnieje niewielka szansa odzyskania utraconego pojazdu.

W 2013 roku do Policji zgłoszono natomiast 35 847 wypadków drogowych i 355 943 kolizji drogowych. Zgodnie ze stosowaną przez Policję definicją wypadkiem drogowym nazywa się zdarzenie mające związek z ruchem pojazdów na drogach publicznych, w wyniku którego nastąpiła śmierć lub uszkodzenie ciała osób, natomiast w przypadku kolizji nie mamy do czynienia z ofiarami śmiertelnymi, a jedynie ze stratami materialnymi lub uszkodzeniem ciała ofiar. Oznacza to, że w ciągu jednego dnia dochodzi średnio do około 100 wypadków z ofiarami śmiertelnymi i około 990 kolizji. Warto zabezpieczyć się przed kosztami zniszczenia lub utracenia pojazdu.

Warto wiedzieć że:
 • po sprzedaży pojazdu należy zgłosić ten fakt do dotychczasowego ubezpieczyciela w terminie do 14 dni od daty sprzedaży pojazdu ( zgodnie z zapisami w ustawie ) – brak zgłoszenia może powodować obciążenie kosztami dochodzenia i windykacji należnej składki ,
 • gdy nie zgłosisz do TU zmiany właściciela (sprzedaży) pojazdu i nie zrobi tego również nowy nabywca, wtedy jego nowe szkody na kupionym pojeździe mogą być widoczne w ogólnopolskiej bazie szkodowej na Twoim Nazwisku i Peselu, a nie u nabywcy,
 • kupiłeś pojazd posiadający dokument polisowy – czy jesteś pewny, że ta polisa jest czynna ? Brak polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC powyżej 14 dni skutkuje w przypadku samochodu osobowego karą z UFG, która w 2014 wynosiła aż 3360 zł !!! ,
 • zmieniasz ubezpieczyciela na swoim pojeździe – czy jesteś pewny, ze druk na którym wysłałeś wypowiedzenie OC do dotychczasowego ubezpieczyciela jest właściwy i nie zostanie odrzucony przez TU oraz zachowany jest termin możliwy do wypowiedzenia ( zgodnie z zapisami w ustawie )? Odrzucenie wysłanego przez Ciebie nieodpowiedniego wypowiedzenia ubezpieczenia OC skutkuje naliczeniem składki za trwający okres ubezpieczenia z jednoczesnym drugim ubezpieczeniem u nowego ubezpieczyciela – drogi Kierowco możesz niepotrzebnie płacić podwójnie za dwa ubezpieczenia w tym samym okresie na ten sam pojazd !!! ,
 • podanie nienależnej zniżki za przebieg bezszkodowy ubezpieczenia może powodować dopłatę składki z dodatkową karą.
Szczególnie uważaj na:
 • ubezpieczenie OC nie sprawia specjalnych kłopotów i nie niesie ogromnych ryzyk, ale czasami zdarza się, że TU stosuje zwyżkę za młodego użytkownika. W przypadku szkody zrobionej przez taką osobę ,a nie zaznaczenia takiego użytkownika w polisie, TU może zażądać udziału własnego w szkodzie OC od właściciela pojazdu,
 • brak zaznaczenia młodego użytkownika na polisie ubezpieczenia AC może często powodować obniżeniem, lub wręcz odmową przy niższych szkodach, wypłaty odszkodowania,
 • udziały własne – mogą powodować znaczne obniżenie lub w niektórych przypadkach brak wypłaty odszkodowania,
 • amortyzację części – im starszy pojazd, tym większa jest amortyzacja (nawet do 60%), która czasami powoduje, że trudno jest dostać część zamienną do pojazdu, nie wspominając już o zamiennikach zgodnych z oryginalnymi częściami,
 • wartość pojazdu – spada ona w czasie, zwłaszcza w pierwszych latach użytkowania. Wyobraź sobie, że ubezpieczasz pojazd w AC np. na 45.000 zł i w 7 miesiącu ubezpieczenia zdarza się szkoda całkowita. Wartość pojazdu na dzień szkody wynosi 38.000 zł. Otrzymujesz wypłatę w kwocie niższej o 7.000 zł w porównaniu z wartością pojazdu przyjętą w momencie ubezpieczenia. Wystarczy wykupić dodatkowe ryzyko na przykład za około 250 zł i wówczas w powyższym przypadku otrzymasz wypłatę pełnej kwoty 45.000 zł,
 • wybierany zakres ubezpieczenia Assistance (AutoPomoc). Czy zdarzyła się Ci sytuacja, że samochód zepsuł się na drodze lub nie można było wymienić na miejscu opony, a holowanie wyniosło 300-400 zł? A można było takiej sytuacji uniknąć, wybierając odpowiednie zakresowo ubezpieczenie Assistance.
POMOC DROGOWA, AUTO POMOCASSISTANCE

Drogi Kliencie kupując ubezpieczenie OC i/lub AC powinieneś rozważyć czy nie przyda Ci się czasem dodatkowe ubezpieczenie Assistance (pomoc w razie szkody, awarii). Wybór konkretnego zakresu Assistance powinien być podyktowany tym  czy mało użytkujesz pojazd, czy dużo, na duże odległości czy na krótkie, czy samochód jest już wyeksploatowany czy jeszcze nie, czy twój czas jest bardzo cenny czy nie ? Czy jeździsz  tylko  po Polsce czy również za granicą ? Jeżeli chcesz mieć większy komfort w razie zdarzenia na drodze czy w trasie skorzystaj z Assistance.

Poniżej podajemy kilka przykładowych zakresów Assistance:
Zakres Assistance Poglądowy zakres ubezpieczenia
Mini / Standard Najczęściej jest bezpłatny, ale działa w większości przypadków tylko w razie szkody/kolizji (np. naprawa w celu uruchomienia pojazdu w  miejscu wystąpienia szkody, odholowanie pojazdu do warsztatu). Występują tutaj również limity km (do pewnej ilości km od domu Assistance nie działa). A w  przypadku awarii Twojego pojazdu w większości przypadków w ogóle nie skorzystasz z tego ubezpieczenia.
Rozszerzony Ten zakres jest dodatkowo płatny, ale zyskujesz pomoc również w razie awarii Twojego samochodu (np. awaria akumulatora, niemożliwość uruchomienia pojazdu). Koszt wykupienia tego zakresu ubezpieczenia jest dużo mniejszy od rzeczywistego kosztu jaki musimy wydać przy zaistnieniu takiej sytuacji.
Dodatkowo przysługuje nam również w tego typu zakresie samochód zastępczy.
Pełny
Zakres płatny. Otrzymujemy pełną pomoc w przypadku szkody, awarii czy kradzieży pojazdu. Tu otrzymamy również pojazd zastępczy, holowanie na większą ilość km i dużo przydatnych dodatków, na które nie zwracamy uwagi przy kupnie ubezpieczenia (często kierując się ceną), a doceniamy w momencie potrzeby skorzystania z takiej pomocy.

Poniżej porównanie różnych wariantów Assistance na przykładzie TU Compensa S.A.
BEZPOŚREDNIA LIKWIDACJA SZKÓD

Drogi Kliencie pamiętaj, że w sytuacji, gdy jesteś pokrzywdzonym w wypadku komunikacyjnym możesz dochodzić odszkodowana z Towarzystwa Ubezpieczeniowego Twojego sprawcy wypadku.

Obecnie wiele Zakładów  Ubezpieczeń w trosce o swoich Klientów bierze na siebie proces uzyskania odszkodowania za poszkodowany pojazd swoich Klientów i w sprawny i szybki sposób wypłacając swojemu Klientowi do pewnych limitów bezsporną kwotę odszkodowania. Jest to tzw. BLS – Bezpośrednia Likwidacja Szkody.

W ten sposób unikamy wielu nerwów i oszczędzamy czas szybciej możemy naprawić samochód.

Pytanie czy Twój Zakład Ubezpieczeń posiada taką BLS ?

Wkrótce ma to być standard na rynku, ale na razie nie wszystkie Towarzystwa ją posiadają.

W tej sytuacji warto się  zastanowić, czy wziąć samo najtańsze OC, czy dopłacić np. 10 zł i cieszyć się „spokojem ducha” gdy zdarzy się sytuacja, w której my będziemy musieli odzyskać odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku.

Wszystkim naszym Klientom oferujemy pomoc i wsparcie podczas procesu likwidacji szkody.

Możliwe zakresy ubezpieczenia pojazdu
Ryzyko Co oznacza?
Ubezpieczenie OC Ubezpieczenie obowiązkowe odpowiedzialności cywilnej w związku z poruszaniem się pojazdu po drogach. Brak tego ubezpieczenia skutkuje karą z UFG, której wysokość w 2015 r. wynosi 3500 zł.
Ubezpieczenie AC Szkody w wyniku różnych zdarzeń losowych, jak również szkody z naszej winy.
Ubezpieczenie szyb Ubezpieczenie szyb w samochodzie w wyniku różnych zdarzeń losowych. Wykupienie tego ubezpieczenia gwarantuje ,że w razie szkody samej szyby nie zmieni nam się zniżka za AC w następnym roku ubezpieczeniowym w Towarzystwie w którym mamy wykupione to ryzyko. Przy samym OC mamy dodatkowe zabezpieczenie w razie uszkodzenia szyb.
Ubezpieczenie bagażu Dodatkowe ubezpieczenie bagażu podręcznego.
Ubezpieczenie Assistance Pomoc w razie szkody, awarii czy kradzieży pojazdu Zakresy Assistance różnią się w zależności od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.
Ubezpieczenie Assistance Opona Pomoc w razie szkody ogumienia związana z przebiciem, uszkodzeniem na drodze. Wyłączone są szkody ze względu na zły stan techniczny ogumienia. Pomoc przy wymianie koła lub odholowanie do najbliższego wulkanizatora.
Ubezpieczenie GAP Ubezpieczenie ochrony spadku wartości pojazdu (dla nowych pojazdów).
Ubezpieczenie Ochrony Prawnej Pomoc informacyjna, prawna w razie spornych kwestii związanych z kolizjami.
Amortyzacja części Spadek wartości części w zależności od rocznika pojazdu (umniejszenie wypłaty odszkodowania).
Stała Suma Ubezpieczenia Przy szkodzie całkowitej lub kradzieżowej utrzymanie wartości pojazdu z polisy, a nie liczona wartość pojazdu na dzień szkody .